անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում բացվեց
խորագրով ցուցահանդեսը:Ցուցահանդեսի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ՝ Նունե Պետրոսյանը, թանգարանի տնօրեն՝
Զարուհի Հայրապետյանը, թանգարանի գիտահետազոտական բաժնի ղեկավար՝ Աշոտ Գրիգորյանը: Ցուցահանդեսի վերաբերյալ ներկաներից կարծիքներ կիսեցին
դրամագետ՝ Արմինե Զոհրաբյանը, Միլանի պոլիտեխնիկական համալսարանի դասախոսները և իրենց հիացմունքը հայտնեցին ներկաներից շատերը:
Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարատարապետության ազգային թանգարան- ինստիտուտը և Լայն հայկական ճարտարապետական բիենալեն հանդես եկան համատեղ ցուցահանդեսով՝ «Երևանի հանրային տարածքները. անցյալ և ներկա» խորագրով,«Տրդատ» ցուցասրահում:
Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի «Տրդատ» ցուցասրահում բացվեց ճարտարապետ Արա Գևորգյանի «Դեպի ժամանակակից ճարտարապետություն» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցահանդեսը։ Ցուցահանդեսի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան՝ թանգարանի տնօրեն՝ Զարուհի Հայրապետյանը, ճարտարապետ՝ Արա Գևորգյանը, «Համազգային հայ կրթական և մշակութային միություն» Երևանի գրասենյակի տնօրեն՝ Ռուզան Առաքելյանը, «Համազգային հայ կրթական և մշակութային միություն» կենտրոնական վարչության ատենապետ՝ Զաքար Քեշիշյանը, կենտրոնական վարչության անդամներ՝ Տիգրան Պապիկյանը, Արտաշես Շահբազյանը: Ցուցահանդեսը եզրափակեց ճարտարապետ Արա Գևորգյանի կինը՝ Լիբանանի Երիտասարդության ու մարմնակրթության հարցերի նախկին նախարար, Բեյրութի «Զվարթնոց» հատուկ դաստիարակչության կենտրոնի տնօրեն՝ Վարդինե Օհանյանը։
2025 թվականի հուլիսին Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում բացվեց «Հայ գեղարվեստի թագուհին» խորագրով ցուցահանդեսը՝ նվիրված հայ ականավոր ճարտարապետ, ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ալեքսանդր Արամի Սահինյանի ծննդյան 115-ամյակին։ Ցուցահանդեսի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ՝ Նունե Պետրոսյանը, թանգարանի տնօրեն՝ Զարուհի Հայրապետյանը, ճարտարապետ Ալեքսանդր Սահինյանի դուստր՝ Գոհար Սահինյանը, թանգարանի գիտահետազոտական բաժնի ղեկավար՝ Աշոտ Գրիգորյանը։
Ալեքսանդր Արամի Սահինյանը հայ ճարտարապետության ականավոր և առանցքային դեր և նշանակություն ունեցող ճարտարապետներից է։
Ցուցահանդեսը մեկնարկ է հանդիսանում մեծանուն ճարտարապետի ազգանվեր և մշակութապահպան գործունեության հանրահռչակման` միտված լինելով վերարժևորելու Ալեքսանդր Սահինյանի մեզ թողած գիտական հարուստ ժառանգությունը։
«Հայաստանի ճարտարապետությունը 20-21-րդ դարերում» ցուցահանդեսը այս անգամ նոր շունչ է ստացել, համալրվելով երկու ժամանակակից ցուցահանդեսով՝ ARCHOOP-ի «Ստեղծելով ձևը», դ՛Արվեստանոցի «Շենքեր, որոնք ստվեր չեն գցում» խորագրով:
Բացահայտեք հայկական ճարտարապետության անցյալն ու ներկան միևնույն տարածքում։
Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտը, Արարատ քաղաքի մշակույթի և արվեստի կենտրոնը, Ղազարոս Սարյանի անվան միջնակարգ մասնագիտական արվեստի դպրոցի հետ համատեղ հանդես եկան շրջիկ ցուցահանդեսով ՝ «Հայկական միջնադարյան ճարտարապետություն» խորագրով:
Ցուցահանդեսում ներկայացված էին ինչպես թանգարանային նյութեր, այնպես էլ Ղազարոս Սարյանի անվան արվեստի դպրոցի սաների հեղինակային աշխատանքները՝ նվիրված հայկական միջնադարյան ճարտարապետությանը։
Ապրիլի 29-ին Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան- ինստիտուտի «Թամանյան» ցուցասրահում բացվել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես՝ «Հայաստանի ճարտարապետությունը 20-21-րդ դարերում» ընթացս համալրվող ցուցահանդեսի շրջանակներում: